3 دیسیپلین خلق ارزش (Value Creation Discipline)

نظام‌های خلق ارزش (Value Creation Disciplines)

نظام‌های خلق ارزش (Value Creation Disciplines)

به عنوان یک اصل کلی، برای موفقیت در بازار مجبور به استفاده از یک استراتژی رقابتی استفاده هستیم. مایکل تریسی و ویرسما در کتابشان با عنوان «نظام‌ رهبران بازار» سه رشته ارزش را توصیف می‌کنند: تعالی عملیاتی، صمیمیت مشتری و رهبری محصول. فرض اصلی این است که شرکتها باید یکی از این سه رشته را رهبری بازار را انتخاب کنند و سپس به آن دست یابند و در دو بخش دیگر به سطح قابل قبولی برسند.

 

تعالی عملیاتی

استراتژی تعالی عملیاتی با هدف دستیابی به رهبری هزینه انجام می‌شود. تمرکز اصلی بر خودکارسازی فرآیندهای تولید و رویه‌های کاری به منظور ساده سازی کارها و کاهش هزینه‌ها هست. این استراتژی به تولیدی با حجم بالا و استاندارد تبدیل می کند که نیاز به تمایز چندانی ندارد.

استراتژی تعالی عملیاتی برای بازارهایی ایده آل است که در آن مشتریان به هزینه‌ها بیش از هر چیز دیگری اهمیت می‌دهند. اغلب در بازار کالاهای بالغ اتفاق می‌افتد. محصولاتی که تغییرات در فناوری‌ آنها کم است و می‌توان با بهبود تدریجی در آن تغییراتی را ایجاد کرد، برای این کار مناسبند. رهبران حوزه تعالی عملیاتی کاملاً متمرکز، دارای نظم قوی، انضباط سازمانی و عملیات استاندارد و مبتنی بر رویه‌ها هستند. اندازه گیری عملکرد فرآیندهای کلیدی و بنچ‌مارک، بخشی جدایی‌ناپذیر از این شرکتها است که به طور مداوم سعی در ساده‌سازی فرایندهای خود برای ریشه کن کردن هر گونه خطایی دارند. نظام‌هایی مانند TQM ، SCM و Six Sigma در مدلهای تولید انبوه مثالهایی از روشهای خلق ارزش برای این کار هستند.  مبتنی بر حجم رشد می کنند.

 

صمیمیت مشتری

استراتژی صمیمیت مشتری بر ارائه طیف منحصر به فردی از خدمات مشتری متمرکز است که امکان سفارشی‌سازی خدمات و شخصی‌سازی محصولات را برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان مختلف فراهم می‌کند. غالباً شرکتهایی که این استراتژی را دنبال می‌کنند‌، خدمات و محصولات را به یک «راهکار» که بطور خاص برای مشتری خاص طراحی شده، تبدیل می‌کنند.

طراحی موفقیت آمیز راهکارها به فروشندگانی نیاز دارد که دانش زیادی از مشتری و همچنین دید مناسبی از فرآیندهای مشتریان خود داشته باشند. راهکارهای ارائه شده بندرت ارزان‌ترین و نه خلاق‌ترین گزینه را برای مشتری ارائه می‌دهند، اما به اندازه کافی از سوی مشتریان مناسب و کار راه بینداز قلمداد می‌شوند.

صمیمیت مشتری بر نیازهای مشتری متمرکز است. صمیمیت مشتری واقعی فقط با هماهنگی توسعه محصول، تولید، کارکردهای اداری و تمرکز اجرایی بر نیازهای مشتری خاص حاصل می‌شود. شرکتهای مشتری‌محور از ساختارهای غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. با این کار آنها با توجه به نیاز مشتریان، سریع یاد می‌گیرند و تغییر می‌کنند. این نوع شرکتها اغلب یک اکوسیستم کامل شرکای تجاری را برای تولید و تحویل محصولات و خدمات به مشتریان نگه می‌دارند.

 

رهبری محصول

استراتژی رهبری محصول به عنوان یک استراتژی رقابتی با هدف ایجاد فرهنگی است که به طور مداوم محصولات برتر را به بازار عرضه می‌کند. در اینجا رهبران محصول به لطف تجربه‌ای که برای مشتریان خود ایجاد می‌کنند، به قیمتهای برتر بازار دست می‌یابند. نظام‌هایی که در آن مرکز می‌شود، عبارتند از:

 • نمونه‌های اولیه تحقیقاتی
 • کار گروهی
 • مدیریت تولید
 • بازاریابی
 • مدیریت استعدادها

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/04/20 توسط آنبرین در سایت سایت تخصصی مدیریت و استراتژی منتشر شده و در تاریخ 1399/12/05 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

مواردی که کمک می کند در این مورد بیشتر بدانید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید

 • واقعا کاربردی و مفید .خداقوت

  • سلام. سپاسگزارم

   • 1399/10/29