تفکر استراتژیک (Strategic Thinking) و بهبود آن

تفکر استراتژیک (Strategic Thinking) و بهبود آن

مفهوم تفکراستراتژیک

به بیان ساده، تفکر استراتژیک یک فرآیند ارادی و منطقی است که به پیش‌بینی دقیق و آگاهانه تهدیدها و یافتن آسیب‌ها و پیدا کردن فرصتها می‌پردازد بطوریکه بتوان آنها را در گذر زمان پیگیری کرد. تفکر و تحلیل استراتژیک منجر به مجموعه‌ای روشن از اهداف‌، برنامه‌ها و ایده‌های جدید می شود که برای بقا و شکوفایی در محیط رقابتی و متغیر لازم است. انسان از وقتی توانست علاوه بر فعالیت‌های روزانه خود، به آینده نیز فکر کند، استراتژی شکل گرفت. احتمالاً یک کشاورز در دوازده هزار سال پیش که فکر کرد چه کاری کند تا سال آینده محصولش در برابر سیل در امان بماند، اولین کسی بود که در فکر محصول سال آینده، امروزش را سپری کرد.  

 

اهمیت تفکر استراتژیک

امروزه، چشم‌انداز رقابتی به سرعت برای هر کسب و کار تغییر می‌کند. روندهای جدید بسرعت ظاهر می‌شوند و تنها دو انتخاب وجود دارد: یا با آنها منطبق می‌شوید یا از گردونه رقابت کنار خواهید رفت! با گنجاندن تفکر استراتژیک روزمره در روال کار و زندگی ، پیش بینی و استفاده از فرصت ها مهارت بیشتری خواهید داشت.

 

مهارتهای تفکر استراتژیک

مهارتهای تفکر استراتژیک هر مهارتی است که به شما کمک می‌کند تا از تحلیل انتقادی برای حل مسائل پیچیده و برنامه‌ریزی برای آینده استفاده کنید.

مهارتهای تفکر استراتژیک شامل موارد زیر است:

 • مهارت های تحلیلی: برای ایده پردازی استراتژی ای که به سازمان شما کمک می کند ، باید بتوانید انواع ورودی ها را تحلیل کنید تا به اهداف خود برسید.
 • مهارتهای ارتباطی: قرار دادن یک استراتژی برای شرکت شما ، صرف نظر از اندازه آن ، نیاز به مهارتهای ارتباطی قوی دارد.
 • مهارت های حل مسئله: برنامه ریزی استراتژیک اغلب برای حل مشکلات یا حل چالش ها استفاده می شود. پیاده سازی استراتژی ای که چالش اصلی شما را برطرف کند ، مستلزم آن است که ابتدا مشکل و راه حل های بالقوه آن را درک کنید. از آنجا ، می توانید یک استراتژی ایجاد کنید که آن راه حل باشد.
 • مهارت های برنامه ریزی و مدیریت: استراتژی فقط در مورد راه حل نیست بلکه شامل پیاده سازی نیز می شود. پس از تجزیه و تحلیل داده ها ، مشکل درک شد و راه حلی مشخص شد ، شما نیاز به برنامه ریزی و مهارت های مدیریت قوی دارید تا همه چیز را در کنار هم قرار دهید.

 

نقش تفکر استراتژیک در کسب و کار

رهبران کسب و کار اغلب اوقات، در طول فرآیند برنامه ریزی استراتژیک، داده‌ها را برای شناسایی هدف کسب و کار خود به گونه‌های مختلف جمع‌آوری، پردازش و تحلیل می‌کنند و یک یا چند مورد را انتخاب می‌کنند که مبنای اقدامات استراتژیک آنها است. شرکتها باید در طول سال کاری خود زمان مشخصی را برای تفکر استراتژیک و بررسی برنامه تخصیص دهند. همچنین به صورت دوره ای نتایج اقدامات را ارزیابی کنند تا از موثر بودن آنها مطمئن شوند.

 

جایگاه تفکر استراتژیک در رهبری

رهبران کسب و کار از تفکر استراتژیک برای تصمیم گیری استفاده می کنند. آنها باید تصمیم بگیرند که چگونه می‌توانند  بهترین روش را برای دستیابی به اهداف مهم و اجتناب از تهدیدها و به مخاطره انداختن منابع بکار گیرند.

 

نکات قابل توجه در تفکر استراتژیک

 • پیدا کردن فرصتها و نقاط آسیب مهم است.
 • هر ایده‌ای ارزش توجه را دارد.
 • هر ریسکی ممکن است اتفاق بیفتد.
 • هزینه های مربوط به هر حرکت مورد نظر مدیریت باید محاسبه شود.
 • این احتمال وجود دارد که تاکتیک های مختلف موثر باشد.

 

چند راهکار پیشنهادی 

 • مشکل را از نظر استراتژیک تعریف کنید.
 • از طوفان فکری برای یافتن راه حل های ممکن استفاده کنید.
 • چالش های بیشتر و چگونگی غلبه بر آنها را بررسی کنید.
 • تکالیف واحدهای مختلف را به روشنی بیان کنید.

تفکر استراتژیک نیازمند چابکی و قاطعیت در انتخاب طرح و پایبندی به آن است. با این حال ، شما باید از فرصت های جدید و امیدوار کننده تر آگاه باشید. این کار یک تعادل منطقی بین ثبات و انعطاف پذیری ایجاد می‌کند.

 

بهبود مهارت تفکر استراتژیک

پنج مرحله برای بهبود مهارت های تفکر استراتژیک وجود دارد:

1.زمانی را برای تأمل و برنامه ریزی برای آینده ، شناسایی روندها ، اولویت بندی وظایف و تعیین محل تخصیص منابع اختصاص دهید

2.تعصبات خود را شناسایی کنید تا بتوانید در مورد استراتژی واضح تر فکر کنید

3.به نظر مشاوران تخصصی و مدیران میانی برای کسب اطلاعات با کیفیت بالاتر گوش دهید

4.پرسیدن سوالات خوب برای کشف گزینه ها و برنامه های بهتر را بیاموزید سوالاتی مانند "آیا این ایده از منبع معتبری تهیه شده است؟" و "آیا این ایده منطقی است؟"

5.همه پیامدهای استراتژی ها و جهت های مختلف را شناسایی کنید.

 

 ظرفیت سازمانی

سازمانهایی که قصد بهبود استراتژی را دارند افراد تمرین کننده تفکر استراتژیک هستند. در اینجا یک رویکرد سه جانبه وجود دارد:

 1. سازمان باید مهارت های تفکر استراتژیک را در افراد بهبود بخشد. این را می توان با آموزش یا مربیگری مدیران ، کارکنان بالقوه بالا و افرادی که علاقه مند به مشارکت در استراتژی هستند ، انجام داد.
 2. باید کادری از افراد با مهارت در تفکر استراتژیک ایجاد کند.
 3. باید در فرآیند برنامه ریزی استراتژیک خود بر همکاری تاکید کند. نقطه کانونی این همکاری شناسایی بینش ها و اشتراک/ترکیب/بهره برداری از این بینش ها با منابع برای دستیابی به مزیت رقابتی است. 

هر فرد مجموعه ای متفاوت از تجربیات و دیدگاه ها دارد. چالش این است که تجربیات و چشم اندازها و بینش های فردی  را در یک درک ترکیبی از موقعیت و نیاز به اقدامات هماهنگ گرد هم آورد.

 

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/07/05 توسط آنبرین در سایت سایت تخصصی مدیریت و استراتژی منتشر شده و در تاریخ 1400/07/13 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر با تفکر استراتژیک حتماً این مطالب را هم ببینید:

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید