گرد و غبار داده ها (Data Smog) عامل طلسم شدگی اطلاعات

گرد و غبار داده ها (Data Smog) عامل طلسم شدگی اطلاعات

گرد و غبار داده‌

Data Smog 

چندی پیش، اطلاعات و دانش کمیاب بود و بنابراین بسیار ارزشمند بود. اما امروزه، انبوه فراوانی از دانش در اختیار همه قرار گرفته است. اگرچه اطلاعات در دسترس است، اما حجم بسیار زیاد آن موجب شده که مزاحمت‌های آن در مقایسه با کارکردهای آن بیشتر شود. تقریباً هر روز این حس به ما دست می‌دهد که دنیای پیرامون ما مملو از اطلاعات بی‌ارزش است. گفته شده که یک فرد متوسط قرن پانزدهم در کل زندگی خود همان اطلاعاتی را در مورد دنیای خود بدست آورده است که ما هر روز از یک روزنامه دریافت می‌کنیم. میزان اطلاعاتی که به طور مداوم در اطراف ما جریان دارد بسیار زیاد است، اما فقط بخش کوچکی از آن برای ما مفید است. به این معضل، گرد و غبار داده گفته می‌شود.

گرد و غبار داده‌ در سال 1997 توسط یک روزنامه نگار به اسم دیوید شنک نوشته شد. وی در این کتاب به  چگونگی شکل‌گیری انقلاب فناوری اطلاعات در جهان و شکل‌گیری حجم زیادی از داده‌ در اینترنت می‌پردازد. این حجم زیاد باعث می‌شود جدا کردن واقعیت از افسانه‌ دشوار شود. واژه گرد و غبار داده‌ یک واژه ترکیبی (Smoke + fog=Smog) و بیشتر استعاره است که می‌گوید داده‌های بزرگ که افراد و سیستم‌ها را محاصره کرده‌اند، همانند دود و مه‌آلود بودن هوا در شهرهای بزرگ هست. این واژه در سال 2004 به فرهنگ لغات آکسفورد افزوده شد. به گفته وی، با پیشرفت تکنولوژی، ما توانسته‌ایم از نظر جامعه، اقتصاد و حتی سلامت پیشرفت کنیم. ارتباطات لحظه‌ای است، دانش فراوان است و به عنوان انسان سعی می‌کنیم از این گسترش داده‌ها که همچنان در سراسر جهان جمع می‌شود، حمایت کنیم. با این حال، حجم زیاد اطلاعات موجب پدید آمدن گرد و غبار داده می‌شود. این قسمت یک نتیجه غیر منتظره و دستاورد ناخواسته‌ای است که از مضرات عصر اطلاعات است.

 

کتاب گرد و غبار داده ها

طلسم شدگی اطلاعات

انبوه اطلاعات به دلیل مقدار بسیار زیاد و نرخ رشد فزاینده تولید آن، عملکرد را مختل کرده و به زندگی‌مان فشار می‌‌آورد. در این نگاه، وجود اطلاعات زیاد نه تنها کمک کننده نیست، بلکه تصمیم‌گیری‌های مدیریتی را هم مختل می‌کند. طبق قانون میلر، ما فقط می‌توانیم در بهترین شرایط، هفت تکه از اطلاعات را به طور هم‌زمان پردازش کنیم. توان پردازش ذهن هنگامی که اطلاعات از این هفت تکه بیشتر شود، به شدت کاهش می‌یابد. گرد و غبار داده در شرکت نشانه‌هایی دارد که عبارتند از:

  • داده‌ها همه جا هست، اطلاعات هیچ جا نیست! که باعث ایجاد حجم بالای داده‌های بدون تحلیل شده و موجب سردرگمی استفاده کننده می‌شود.
  • از آنجاکه نمی‌توان از داده‌ها استفاده کرد، ناگزیر به برداشت‌های اولیه و سطحی از آن اکتفا می‌شود.
  • حجم بالای داد‌ه‌ها و عدم توانایی در تحلیل مناسب، موجب پناه آوردن به کانال‌های اطلاعاتی محدود و افراد خاصی می‌شود که لزوماً اطلاعات واقعی را ارائه نخواهند داد. بلکه چیزی خواهند گفت که می‌خواهیم بشنویم.
  • امنیت اطلاعات و دسترسی مطمئن به داده‌ها وجود ندارد. همیشه نگرانی در خصوص از دست رفتن اطلاعات و آگاهی افراد غیرمجاز از آنها احساس می‌شود.
  • طولانی شدن گزارش دهی که موجب هدر رفتن منابع و زحمات می‌شود.
  • طلسم شدگی اطلاعات وجود دارد. به این معنی که اطلاعات لازم، زمانی که به آنها نیاز است، به دست مدیران نمی‌رسد.

دیوید شنک استدلال می‌کند، همانطور که چاقی بیش از حد جایگزین نگرانی گرسنگی بشر شد و کاهش چربی در دستور رژیم غذایی جای گرفت، حالا هم حجم بیش از حد اطلاعات نیز جایگزین کمبود اطلاعات شده و این عامل مشکلات جدید عاطفی، اجتماعی و سیاسی را موجب شده است. طبق گفته دیوید لوئیس، دکترای روانشناسی، تلاش برای استفاده بیشتر از اطلاعات «سندرم خستگی اطلاعات» را پدید آورده و غبار داده‌ای که روزانه با آنها روبرو می‌شویم، در سبک زندگی، خواب و حتی در سیستم ایمنی ما تأثیر می‌گذارد. گرد و غبار داده‌ها به طور عام بر جامعه و به طور خاص بر کسب و کارها نیز تاثیر زیادی داشته است.

 

ویدئوی کوتاه آموزشی را ببینید: 

در این ویدئوی کوتاه 2 دقیقه‌ای، گرد و غبار داده‌ها و طلسم‌شدگی اطلاعات توضیح داده می‌شود. 

 

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/03/13 توسط آنبرین در سایت سایت تخصصی مدیریت و استراتژی منتشر شده و در تاریخ 1400/08/26 بروزرسانی گردید.
لینک منبع: منبع مقاله در سایت

در زمینه گرد و غبار داده ها، این مطالب را هم مطالعه کنید:

داده های بزرگ (Big Data) و استراتژی 1565 بازدید

داده های بزرگ (Big Data) و استراتژی

مدیریت استراتژیک در حال حاضر با تحولات عصر اطلاعات پیوند خورده است. تلاش زیادی از سوی صاحب‌نظران می‌شود تا «تحلیل داده‌های بزرگ» به عنوان ابزاری برای بهبود اثربخشی فرآیندهای تصمیم‌گیری و کنترل بکار گرفته شود. در این مقاله مجموعه‌ای از اصول کاربردی برای مشاوران، برنامه‌ریزان و معماران سازمانی فراهم شده است تا تغییرات سازمانی را مدیریت کنند.

الگوی هوشمندی استراتژیک چیست؟‌ رویکرد جدید و توضیح ساده 1592 بازدید

الگوی هوشمندی استراتژیک چیست؟‌ رویکرد جدید و توضیح ساده

نظام هوشمندی استراتژیک جدید‌ترین رویکرد در به مدیریت سازمان بوده و ابزارهایی را برای تصمیم‌گیری‌ استراتژیک و عملیاتی در اختیار مدیران می‌گذارد. وجود این نظام باعث کنترل‌ کلیه اطلاعات سازمان شده و قابلیت اطمینان تصمیم‌ها و موفقیت سازمان بالا می‌رود.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید